Kom forbi og få et godt råd eller å synnejysk en Goed raj

arrow_backTil oversigten

Ledig

Sønderjysk Kagefestival bager Goed raj, kom forbi og smag, alle 3 dage kl. 10.00 og igen kl. 13.00
'Goed raj' en rigtig sønderjysk småkage, der oftest bliver serveret ved juletid, og ellers en fast deltager på det berømte sønderjyske kaffebord der består af syv bløde, syv sprøde og syv hårde kager.

Det lidt særegne for kagerne, er at de bages i et specielt bagejern, med et sirligt indgraveret mønster. De gamle jern gik ofte i arv fra mor til datter, men med nutidens Induktion kogeplader, er det i dag en elektrisk udgave der bruges. Det er fortsat muligt at købe disse jern, hos lokale isenkræmmere i det sønderjyske.

Start

fredag20. febkl. 10:00

Slut

søndag22. febkl. 14:00

Lokation

Hal C stand 2746

Eventet udbydes af:

Sønderjysk Kagefestival

Eventet er oprettet af:

Rømø - Tønder Turistforening

Rømø-Tønder Turistforening er den officielle turismefremmeorganisation ansvarlig for promovering af Vadehavsøen Rømø og det vestlige Sønderjylland.

Se profil

Ansvar for indhold på denne side

Oplysninger, billeder, produktbeskrivelser, videoer, certificeringer, bæredygtighedsudsagn og øvrigt indhold på virksomhedsprofilerne uploades og vedligeholdes af de enkelte udstillere.

Udstilleren er selv ansvarlig for indholdets korrekthed, dokumentation og lovlighed, herunder overholdelse af gældende regler om markedsføring, bæredygtighedsudsagn og immaterielle rettigheder.

MCH A/S stiller alene platformen til rådighed og verificerer som udgangspunkt ikke indholdet.